علی بن محمد مشهور به امام هادی فرزند امام جواد (ع) دهمین امام ما شیعیان است. ایشان در زمان خلفای غباسی زندگی میکردن و به مدت 34 سال امامت را بر عهده داشتن(220تا254ق)

امام هادی(ع) مثل تمام امامان ما مهربان عادل خوش رو و. هستند در این مطلب چند داستان یا روایت خوتندنی امده شده است

1-ابو هاشم جعفری گوید : در تنگنای سختی از زندگی گرفتار شدم به حضور امام هادی (ع) رفتم وقتی در محضر او نشستم فرمود:ای ابا هاشم درباره کدام نعمتی که خداوند به تو داده است میتوان شکر گزار او باشی ؟

من ساکت ماندم و نداستم چه بگویم.

حضرت فرمود: خداوند ایمان را روزی تو کرد و به وسیله ان بدنت را از اتش دوزخ مصنون کرد و عافیت و سلامتی را نصیب تو گردانید و تورا بر اطاعتش یاری نمود و و به تو قناعت بخشید و از اینکه خود را بی ابرو گردی حفظ کرد.

ای ابا هاشم من در اغاز این نعمت ها به تو یاد اوری کردم چرا که گمان بردم میخواهی از ان کسی که ان نعمتها را به تو بخشیده است شکایت کنی و من دستور دادم صد دینار به بپردازند ان را دریافت کن.

در این داستان ما بخشندگی امام هادی و سکرگزاری اون رو دیدیم ایشون هم مثل تمام امامان از این صفات ارزنده برخوردار بودند

2-یکی از یاران امام هادی ع در حال احتضار بود و به شدت بی تابی میکرد . حضرت به عیادت او رفت و چون اورا در ان حال دیدند فرمودند :

ای بنده خدا چون مرگ را نمیشناسی از ان میترسی!

ایا اگر بدنت کثیف یا زخمی شده باشد دوست داری به حمام بروی و کثافت ها رخمهارا شتشو دهی ؟ عرض کرد: بلی فرزند رسول خدا

حضرت فرمودند : مرگ همان حمام است

وچون تز ان بگذری از هر غم وعفوی راحت میشوی و به خوشحالیی هایی که در انتظار توست میرسی .

از هر لحظه امام هادی میتوان اموخت راه و روش زتدگی سالم را مثل این داستان

3-قیصر پادشاه روم به یکی از خلفای بنی عباس نوشت ما در انجیل دیده ایمهر کس سوره ایی را بخواند که خالی از هفت حرف باشد خداوند جسدش را بر اتش جهنم حرام میکند و ان هفت حرف عبارتست از (ثا . جیم. خا. زا. شین. ظا و فا)

ما در تورات و انجیل ان سوره را نیافتیم ایا در کتب خود چنین سوره ایی دارید ؟ و اگر جواب مثبت است مراد از این حرف هفت گانه چیست؟؟

خلیفه عباسی علما و دانشمندان را جمع کرد و سوال را مطرح کرد لکن هیچ یک نتوانستند جواب سوال را بدهند به ناچار سوال را از علی بن محمد بن الرضا (ع) پرسید

حضرت هادی (ع) فرمود:ان سوره ایی که که انها در جستجوی ان هستند و در کتب اسمانی سابق نیافتند در قران مجید موجود است و ان سوره سوره <حمد> است که هیچ یک از این حرف هفتگانه را در ان نمی توان یافت .

پرسیدند:حکمت ان چیست؟ و این حروف علامت چیست؟

حضرت فرمودند : (ث) اشاره به ثبور دارد . مراد از(ج) جحیم است ؟ مقصود از (خ) خبیث است و (ز) اشاره به زقوم دارد و (ش) شقاوت است و مراد از (ظ) ظلمت است و (ف) اشاره به فرقت دارد

این پاسخ را برای قیصر روم فرستادند چون جواب به پادشاه رسید بسیار مشغوف شد و دانست که دین حق همان اسلام است و لذا بلا فلصله به اسلام گروید.

سه داستان کوتاه و شنیدنی از امام هادی

ان ,امام ,هادی ,ع ,سوره ,تو ,امام هادی ,و به ,است و ,هادی ع ,به تو

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

جزوات و پاورپوینت nedayevahi ‎My Daily Notes 104775445 دانلود فایل درباره بازي و قوانين بازي بچه ها هیچ... کتابهای آشپزی ، مرجع کامل کتاب های آشپزی kashfe-estedad شهاب مظفری